Преводачески далекоглед с Ливия-Мария Нистор
|
|
| Къща за литература и превод |
Преводачески далекоглед с Ливия-Мария Нистор
Mодератор: Лора Ненковска
➠ 21 ноември | 18:30 часа | Къща за литература и превод
Продължаваме поредицата събития „Преводачески далекоглед“, в която говорим за българска литература с преводачи от български на други езици. Петото издание е с участието на румънската преводачка и преподавателка Ливия-Мария Нистор.
В разговор с Лора Ненковска тя ще ни разкаже как вижда съвременната българската литература в момента – какви тенденции забелязва, какво чете напоследък, какво превежда или би искала да преведе и каква е перцепцията на българската литература сред читателите и издателите в Румъния.
➡ Вижте събитието във Фейсбук
Ливия-Мария Нистор е преводачка и преподавателка от Букурещ, Румъния. Завършилa е Факултета по чужди езици и литератури на Букурещкия университет, Катедра по български и румънски език. Има магистърска степен по Превод и Славянска културология от същия университет. От 2020 г. Ливия е доктор по съвременна българска литература на Букурещкия университет с дисертация върху съвременния български роман.
По време на докторантурата си между 2014 - 2019 г. Ливия-Мария Нистор участва в летните семинари по български език, литература и култура във Велико Търново и София. Провежда и научни стажове в университетите в София, Пловдив и Благоевград. Авторка е на няколко научни статии за съвременна българска литература, публикувани в антологии и списания в Румъния и България. Превеждала е пиеси, детски книги, поезия.
Лора Ненковска се занимава с превод на художествена литература повече от петнайсет години и е превела 30 книги от румънски на български и от български на румънски език.Главен асистент е в катедрата по Общо, индоевропейско и балканско езикознание.
Снимки от събитието Преводачески далекоглед с Ливия-Мария Нистор:
--
Събитието е част от резидентския престой на Ливия-Мария Нистор в Къща за литература и превод, който се реализира с финансовата подкрепа на проекта Archipelagos, съфинансиран от програма „Творческа Европа“ на Европейския съюз и Национален фонд „Култура”.
Партньори